Dla każdego coś smacznego! Czyli na jakie alkohole stawiać w dniu wesela? Jak obliczyć ile alkoholu i napojów zakupić na wesele?

 Jeszcze nie tak dawno na polskich weselnych stołach królowała wódka. Wraz z wzrostem jakości życia Polaków zmieniła się kultura picia. Ówcześnie Państwo Młodzi oczekują od organizatorów zaopatrzenia przyjęcia w coraz to wykwintniejsze trunki jak whisky czy brandy, często wyszukane wina i dobry szampan. W związku z tak licznym wyborem pojawia się konieczność odpowiedniego serwowania trunków. Oto niektóre odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania:

 

Ile napojów, w tym alkoholu trzeba przewidzieć dla zaproszonych gości?

Warto skorzystać z uśrednionych danych. Ilość napojów liczona jest na jedną na jedną osobę.

Czy warto zorganizować bar alkoholowy ?

Mimo dodatkowego kosztu, z pewnością warto zaproponować tak atrakcyjne rozwiązanie. Przez bar alkoholowy rozumiemy serwowanie przeróżnych kolorowych drinków i alkoholi w ciekawej formie.

Na weselach, na których zwykliśmy bywać, najczęściej jedynym serwowanym przy stolach alkoholem jest wino. Reszta trunków znajduje się właśnie w takim barze, w innym miejscu sali, gdzie drinki serwuje barman. Przewiduje się ok 1 bar na 100 osób. Jeśli gości było by 170, oczywistym jest że tworzyły by się kolejki. Jeżeli miejsce, w którym odbywa się ślub nie posiada własnego baru, rekomendowane jest wynajęcie barmana wraz z całym wyposażeniem.                                     

 

Jak podawać i nalewać alkohol ?

Jeśli jesteś alkoholowym smakoszem albo zależy Ci na zachowaniu odpowiednich temperatur dla alkoholów, zasada brzmi - upewnij się jak działa lokal, w którym odbędzie się przyjecie. Poproś o rozpiskę w jakiej temperaaturze podają poszczególne alkohole. Każdy z nich posiada inną zalecaną, w której czuje się najlepsze jego walory. Warto o tym pamiętać, w końcu każda Para Młoda chce poczęstować zaproszonych gości jak najlepszą jakością. Dodatkowo wszelkie napoje alkoholowe powinny być serwowane z prawej strony, co wynika z ustawienia kieliszków. Wino powinno być trzymane na wysokości etykiety, ale w taki sposób by jej nie zasłaniać. Należy je nalewać z wysokości ok 5 cm nad kieliszkiem, wyjątkiem jest wino musujące, które powinno nalewać się z wysokości 10 cm w celu utworzenia swego rodzaju ‘korony’. Należy również pamiętać, aby nalać je ‘na dwa razy’ ze względu na to jak się pieni. 

Kiedy poszczególne alkohole powinny zostać podane ?

Na samym początku, jeszcze przed podaniem potraw dobrze jest podać trunek na zaostrzenie apetytu i wzniesienie pierwszego toastu. Do tego typu należy oczywiście szampan, wino musujące, ale również gin z tonikiem czy wytrawny wermut.

Wysokoprocentowy alkohol powinien zostać podany po spożyciu potraw i dań głównych. Pamiętajmy, że jego głównym celem jest wspomóc trawienie. Najczęściej jest to alkohol podawany z kawą taki jak kolorowa wódka, malinówka, wiśniówka, czy sam koniak.

Sztuka wznoszenia toastu, czyli co powinniśmy wiedzieć ?

Jeśli ktoś z Twoich bliskich planuje wznieść toast na Waszą część, warto przypomnieć w którym momencie należało by to zrobić. Najważniejsze, żeby nie miało to miejsca przed obiadem. Goście, zazwyczaj marzący o zasiadaniu do stołu i posmakowaniu jedzenia nie będą potrafili skupić się na wypowiadanych słowach. Warto więc zaczekać aż wszyscy będą najedzeni. Najczesciej toasty wznosi w porze deserowej, a savoir-vivre' mówi o poprawności trunku czyli wina, ale nie dajmy sę zwariować jesli któryś w wujków wzniesie kieliszek wódki.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 Wedding World
Wykonanie storny: PROPERART
FORMULARZ