14.jpgŚlubne prezenty od zawsze były dylematem dla zaproszonych gości, a nie raz późniejszym kłopotem Pary Młodej jeśli były nietrafione.

Na popularności zyskują listy prezentowe - jednak każdy medal ma dwie strony.

 

  

Lista prezentowa, to bez wątpienia praktyczne i wygodne rozwiązanie. Choć w Polsce nadal rzadko spotykane, warto uzmysłowić sobie w jaki sposób funkcjonuje. Para wypisuje swoje propozycje prezentów. W tej kwestii warto pamiętać, że pomysłów musi być znacznie więcej niż zaproszonych gości, żeby czuli, iż mają wybór. Trzeba wziąć pod uwagę również możliwości finansowe gości, przedział cenowy prezentów powinien więc być dość szeroki.

Czy takie rozwiązanie jest taktowne ?

Tak naprawdę Para Młoda musi wyczuć nastawienie swoich gości. Najbezpieczniej jest z nimi o tym porozmawiać. Przedstawić pomysł i poprosić by nie tratowali go jak wymuszenie, a jedynie jako alternatywę. Nie jest koniecznością zaznaczanie swojego nazwiska na liście, a jedynie okazją do zobaczenia propozycji, uniknięcia powtarzających się prezentów i przede wszystkim, do pomocy np. w uzupełnianiu wyposażenia domu lub zrealizowaniu marzenia "zrzucając się" z innymi gośćmi na większy prezent.

Para młoda z reguły wypisuje wszystkie najpotrzebniejsze im artykuły, a goście często zaoszczędzają im czas, który sami przeznaczyli by na zakupy.

 Listy prezentowe mogą mieć formę : 

 • Internetową, osobno lub na swojej stronie internetowej czyli najpopularniejsza opcja. Goście widzą na bieżąco czy dany prezent nadal jest aktualny czy już zarezerwowany. Pary nie zawsze podają konkretne sklepy i ceny, pojawiają się też osoby, które ujęły na liście dany przedmiot, a podkreśliły np. że ma być w stylu nowoczesnym, by pasował do wnętrza.Link do takiej listy lub ślubnej strony można umieścić na zaproszeniach
 • Stacjonarną, najczęściej w dużych marketach lub sklepach jak DUKA. Narzeczeni wskazują produkty i zostawiają listę którą goście mają do wglądu po podaniu nazwiska. Często sklepy w zamian za takie rozwiązanie, oferują dodatkowy rabat ze względu na ilość zakupionego u nich towaru.

 

19ZALETY :

 • Para Młoda może dostać to, czego najbardziej pragnie lub potrzebuje
 • Goście mogą być zadowoleni, bo nie stresują się czy dany prezent będzie odpowiadał Młodym
 • Prezenty na pewno będą trafione
 • Możliwość przedstawienia zarówno konkretnych propozycji, np. zastawa, która spodobała się parze, jak i ogólnikowej informacji, np. żelazko
 • Alternatywa do proszenia o pieniądze, za które Młodzi sami mogli by zakupić przedmioty (prezent, nawet okazały, można kupić za mniejszą  kwotę niż tę, którą wypadałoby dać w gotówce -według uznania gości oczywiście, bo jest to bardzo płynne pojęcie)
 • Uniknięcie powtarzających się prezentów, np. dwóch różnych zestawów sztućców
 • Pieniądze zainwestowane w konkretne przedmioty (czasem to tak już jest, że pieniądze po weselu się rozpływają..)
 • Forma jest bardzo elastyczna, taką listę prezentową można przygotować tylko dla znajomych

 

WADY:

 • Goście mogą nie chcieć ujawniać kwoty jaką przeznaczyli na prezent ( rozwiązaniem tej wady jest wstawianie jedynie propozycji, np. nowoczesny ekspres do kawy, w kolorze czerwonym, nie podając przy tym konkretnej firmy i ceny )
 • Brak możliwości na obdarowanie czymś wyjątkowym, czego nie ma na liście ( zawsze można podkreślić, że są to jedynie propozycje a wyjątkowy pomysł może zostać zrealizowany )
 • W przypadku listy internetowej, mogą pojawić się osoby starsze, które nie poruszają się sprawnie, np. w internecie ( w takim przypadku można poszczególne osoby prosić o prezenty pieniężne lub zadbać, by znalazły się lokalizacje stacjonarne produktów )
 • Goście mogą poczuć się niezręcznie, jeśli produkty optymalne dla nich finansowo będą zarezerwowane (warto zadbać o naprawdę duży wybór przydatnych rzeczy )
 • Nie będzie niespodzianki.

 

Na koniec przypomnimy powiedzenie stare jak świat - każdemu nie dogodzisz. Bez względu na to, czy bierzesz ślub już niedługo, czy pomysł przyda Ci się w przyszłości, pamiętaj, żeby nie dać się zwariować. 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 Wedding World
Wykonanie storny: PROPERART
FORMULARZ